fbpx
We are now about halfway through the 2012 season, which means that the HoliMont Race Team is in top form and cruising through the Western New York competition circuit.
On January 28th HoliMont hosted its first IntraClub race of the season.  Listed below are the results of a very competitive day.
Class: 11 & Up Female
Team                           Name                                      Run #1                  Run #2                 Combined
UINT                         Jenna DiDonato                    35.09 (1)               33.77 (1)               1:08.86 (1)
UTravel                   Kathryn Webb                        35.71 (2)               36.82 (2)               1:12.53 (2)
UINT                         Hannah Holland                   39.19 (4)               41.09 (4)               1:20.28 (3)
UJunior                    Julia Ross                                  40.82 (5)               42.17 (6)               1:22.99 (4)
UTravel                   Hanna Laube                          42.84 (9)               41.04 (3)               1:23.88 (5)
Class: 11 & Up Male
Team                             Name                                     Run #1                 Run #2                  Combined
UINT                         Elliott Cahill                           37.25 (1)               34.78 (1)               1:12.03 (1)
UJunior                    Spencer Johnson                   37.94 (2)               38.70 (2)               1:16.64 (2)
UINT                         Liam Deschamps                  39.48 (3)               40.37 (3)               1:19.85 (3)
UINT                         Eric Brankovic                       41.25 (5)               40.73 (4)               1:21.98 (4)
UINT                         Troy Hendriks                       40.92 (4)               42.63 (5)               1:23.55 (5)
Class: 5 & 6 Female
Team                            Name                                      Run #1                Run #2                Combined
INT                            Hilary Cummins                   43.07 (1)               43.76 (1)              1:26.83 (1)
INT                            Lauren Farber                        51.00 (2)             51.87 (3)               1:42.87 (2)
INT                            Mary Cathrine Mangan     52.06 (3)               51.60 (2)               1:43.66 (3)
INT                            Madalyn Cummings           58.07 (4)               57.53 (4)               1:55.60 (4)
INT                            Claire Rintoul                        1:10.01 (6)           1:04.99 (5)           2:15.75 (5)
Class: 5 & 6 Male
Team                            Name                                       Run #1                Run #2              Combined  
INT                            Cameron Johnston               47.08 (1)               44.68 (1)               1:31.76 (1)
INT                            Liam Ainslie                            52.73 (2)               50.82 (2)               1:43.55 (2)
INT                            Hans Solly                                54.24 (3)               53.63 (4)               1:47.87 (3)
INT                            Aaron Gyorgy                         55.29 (4)               53.29 (3)               1:48.58 (4)
INT                            Blake Preston                         1:09.06 (5)           1:06.69 (6)           2:15.75 (5)
Class: 7 & 8 Female
Team                             Name                                     Run #1                  Run #2               Combined
INT                            Alexandra Cummins          44.31 (1)               45.24 (2)               1:29.55 (1)
INT                            Courtney Maclay                 45.85 (2)               46.32 (3)               1:32.17 (2)
INT                            Elliot Barr                              49.32 (5)               43.90 (1)               1:33.22 (3)
INT                            Nyah Solly                              46.97 (3)               48.25 (4)               1:35.22 (4)
INT                            Annika Hambleton              49.54 (6)               50.32 (6)               1:39.86 (5)
Class: 7 & 8 Male
Team                             Name                                    Run #1                 Run #2                Combined
INT                            Trey Maclay                           43.59 (1)               45.10 (1)               1:28.69 (1)
INT                            Michael Turnbull                 45.20 (3)               45.73 (2)               1:30.93 (2)
Steppi                      Will Knauss                             44.75 (2)               47.41 (6)               1:32.16 (3)
INT                            Connor Hughey                    46.49 (4)               46.76 (5)               1:33.25 (4)
INT                            David Rintoul                        47.82 (5)               46.27 (4)               1:34.09 (5)
Class: 9 & 10 Female
Team                           Name                                        Run #1                Run #2                  Combined
INT                            Zoe Knauss                              38.44 (1)               39.75 (1)               1:18.19 (1)
INT                            Megan Turnbull                   42.16 (3)               40.31 (2)               1:22.47 (2)
INT                            Maddie Farber                       41.54 (2)               43.17 (3)               1:24.71 (3)
INT                            Annie Dietrich                       43.73 (4)               45.22 (5)               1:28.95 (4)
INT                            Emma Swankie                     45.62 (5)               44.84 (4)               1:30.46 (5)
Class: 9 & 10 Male
Team                          Name                          Run #1           Run #2           Combined
INT                            Callum Cahill                         41.99 (1)               43.69 (2)               1:25.68 (1)
INT                            Zachary Hughey                   43.64 (3)               43.39 (1)               1:27.03 (2)
INT                            Adam Brankovic                   42.76 (2)               44.48 (4)               1:27.24 (3)
INT                            Matthew Stanton                  45.30 (4)               44.84 (5)               1:30.14 (4)
INT                            Daniel Benedetti                   46.81 (5)               44.36 (3)               1:31.17 (5)
February 5th HoliMont hosted a NFSC J4/5/6 Combined competition.  In the J-6 Field, HoliMont’s Logan Kidd finished in 5th Place, Samuel Dresing finished in 6th Place, Drew Vergon finished in 11th Place, Trek Wilday finished in 13th Place, and Kyle Chmiel finished in 14th Place.
In the J-5 event HoliMont Racer Maxxon Solly took 2nd Place, Carlo Muscarella took 5th Place, Austin Gyorgy took 12th Place, Lucas Johnson took 14th Place, Tiger London took 15th Place, Samuel Balanevsky took 22nd Place, and Kyle McNamara took 23rd Place.
In the J-4 event HoliMont Racer Jacob Flaherty took 2nd Place, Andrew Mangan took 3rd Place, Spencer Smyth took 5th Place, Carson Foxcroft took 9th Place, Kenneth Bianchi took 10th Place, Gage Thibodeau took 12th Place, Liam Ross took 14th Place, Max Balanevsky took 16th Place, and Ryan Chmiel took 19th Place.
On the ladies side in the J-6 field HoliMont’s Josephine Cochran finished in 7th Place.
In the J-5 class, HoliMont’s Megan Ross finished in 11th Place, Oksana Wilday finished in 15th Place, and Katelyn Stevens finished in 17th Place.
The J-4 class saw HoliMont’s Danielle Mason take 1st Place, Andee Berberich took 5th Place, Chloe Richards took 7th Place, Anna Vergon took 8th Place, Angelica Priest took 10th Place, Brogan Cairns took 11th Place, Sarah Johnston took 14th Place, Pyper McDowell took 17th Place, Shannon Clough took 19th Place, Hanna Laube took 27th Place, Isabelle Cochran took 31st Place, Claire McKenna took 32nd Place, and Grace Cannon took 33rd Place.
On February 6th, HoliMont had a strong outing at the J3 Super-G Race at Bristol Mountain.
Over 60 female athletes competed in the race and HoliMont had 5 racers place in the top 13.  Patricia Mangan took 1st Place, Hannah Doro took 4th Place, Taylor Davies took 5th Place, Sophia Richards took 7th Place, and Lake Thibodeau took 13th Place.
On the men’s side, over 70 athletes were competing for the top spot.  Four racers from HoliMont finished in the Top 16.  Harry Armstrong finished in 5th Place, William Mangan finished in 6th Place, JD Foxcroft finished in 7th Place, and Ian Bell finished in 16th Place.
X

Forgot Password?

Join Us

Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.